Dlaczego najlepiej zacząć od rowerka biegowego, a nie trójkołowca?

Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Tak można uzasadnić odpowiedź, dlaczego naukę jazdy najlepiej zacząć od najzwyklejszego rowerka biegowego. Czemu nie od takiego na trzech kółkach? Każde z tych rozwiązań ma swoich orędowników, ale każde czemu innemu służy. Zatem: poddajmy analizie ten sprzęt.

Każdy, kto kiedykolwiek uczył się jazdy na rowerze, zapewne doskonale wie, że kluczem do sukcesu jest tutaj utrzymanie równowagi. Dla skutecznego przemieszczania się tym tradycyjnym jednośladem, równowagę należy jeszcze zsynchronizować z pedałowaniem. Aby maluch szybciej to opanował, często dopinamy do tylnego koła dwa małe kółeczka po bokach lub kołek z tyłu, żeby w razie potrzeby móc przeciwdziałać utracie równowagi, a co za tym idzie upadkowi. Pierwszy rower otrzymujemy przeważnie jako 7- 8-latki. Często pierwsza euforia ustępuje strachowi przed tym, że ten środek transportu nie jest stabilny. Dziecko często zraża się do roweru. Naprzeciw temu wyszli producenci wszelkich form pośrednich – rowerków biegowych czy rowerków trójkołowych. A jak wiadomo, im większy wybór, tym trudniej. Logika nakazywałaby wybrać to, co stabilne, a więc może coś na trzech kółkach? Ale czy to właśnie nie o to chodzi, aby korzystanie z tego sprzętu było pożyteczne dla użytkownika?

Pierwszy rowerek biegowy możemy kupić już około 2-letniemu dziecku. To wtedy mały człowiek jest zazwyczaj na etapie chodzenia lub początków chodzenia. “Biegówka” zachęca do rozwijania tej umiejętności, bezkolizyjnie ucząc dziecko utrzymywania równowagi, rozwijania właściwej postawy, a także cech psychicznych typu wytrwałość i postrzeganie przestrzeni. Jednoślad bez pedałów przyzwyczaja dziecko do samodzielnego napędzania go siłą własnych mięśni.

 

Po tym jak dziecko “wyrośnie” z rowerka biegowego, szybko nauczy się przemieszczać tradycyjnym z pedałami. Jednak gdzie w tym wszystkim jest rowerek trójkołowy – powszechnie postrzegany jako stabilny i bezpieczny? Dziecko będzie mogło nauczyć się pedałować i sterować rowerkiem zupełnie samodzielnie, bez pomocy opiekuna. Jednoślady tego typu posiadają normalne przednie koło z kierownicą, pedałami oraz dwa tylne koła ustawione w parze. Dzięki takiej konstrukcji rower sam utrzymuje równowagę. To pozwala w każdej chwili zatrzymać się i odpocząć, bez zsiadania z roweru. Ruszanie i zatrzymywanie też jest o wiele prostsze niż w rowerach klasycznych – jednośladowych, gdyż nie trzeba utrzymywać równowagi balansując ciałem. Co ciekawe, rowery trójkołowe są wręcz polecane osobom starszym – zwłaszcza w rehabilitacji, po urazach kręgosłupa itp. Te dla dzieci wyglądem są bardziej zbliżone do dziecięcych wózeczków niż rowerów. Rodzic ma większy komfort związany z kontrolowaniem dziecka, ale nasza pociecha, korzystając z trójkołowca, nie uczy się tego co najważniejsze: utrzymywania równowagi, odwagi w samodzielnym przemieszczaniu się.

Reasumując, tradycyjny rowerek biegowy, jednoślad jest bardziej pożyteczny dla rozwoju psycho-fizycznego dziecka.


movino

Więcej tematów

Rowerek biegowy – od kiedy?
Rowerek biegowy jest świetną alternatywą dla tego trójkołowego. Dziecku korzystającemu z biegówki znacznie łatwiej przesiąść się na klasyczny rower, niż temu, które dotychczas poruszało się trójkołowcem. W jeździe na rowerze kluczem jest nie samo pedałowanie, a utrzymanie równowagi, które jest trudne do opanowania. W nauce tej sztuki pomocny może być właśnie rowerek biegowy. Nic dziwnego, że rodzice coraz częściej decydują się na zakup rowerka biegowego zamiast trójkołowca – jest to rozwiązanie o wielu zaletach. Trudno jednak ocenić, od kiedy zacząć przygodę z rowerkiem biegowym. Sprawdźmy, jak oszacować najlepszy moment na podarowanie dziecku jednośladu bez pedałów. Rowerek biegowy – od kiedy? Odpowiadamy.


Rower trójkołowy czy biegowy?
Amatorów jazdy na rowerze jest naprawdę wielu. Nic dziwnego, że rodzice przepadający za tą formą rekreacji, pragną zapoznać z nią swoje dziecko tak szybko, jak to tylko możliwe. Kupując maluchowi rowerek trójkołowy czy biegowy, sprawiają mu niemałą frajdę i możliwość naturalnego przygotowania się do jazdy na klasycznym rowerze. Pytanie tylko, który z wariantów jest lepszy? Rowerek trójkołowy czy biegowy? Wbrew pozorom, wybór nie jest taki prosty. Jaki rodzaj pojazdu będzie najlepszy dla dziecka? Podpowiadamy.


Rowerek biegowy dla 2-latka. Jaki wybrać?
Przygodę z rowerem warto zacząć już od najmłodszych lat. Nawet półtoraroczne dzieci mogą wprawiać się w jeździe na dwóch kółkach. Jest to możliwe dzięki rowerkom biegowym dla 2-latków. Taki maluch nie jest jeszcze gotowy, aby jeździć na rowerze z pedałami, ale na biegowym już tak. Pedały niepotrzebnie utrudniają i komplikują naukę jazdy. Dlatego najlepiej podzielić trening na dwa etapy. Etap pierwszy: rowerek biegowy. Rower pozbawiony pedałów nauczy równowagi oraz umożliwi zdobycie umiejętności balansowania ciałem, które są niezbędne na drugim etapie, którym jest nauka pedałowania. Pierwszy etap pozwoli na płynne i szybkie przejście do etapu drugiego. Dzieci, które jeździły wcześniej na rowerkach biegowych, zaczynają samodzielną jazdę na dwóch kółkach już w wieku 3-4 lat.