Rower trójkołowy czy biegowy?

Amatorów jazdy na rowerze jest naprawdę wielu. Nic dziwnego, że rodzice przepadający za tą formą rekreacji, pragną zapoznać z nią swoje dziecko tak szybko, jak to tylko możliwe. Kupując maluchowi rowerek trójkołowy czy biegowy, sprawiają mu niemałą frajdę i możliwość naturalnego przygotowania się do jazdy na klasycznym rowerze. Pytanie tylko, który z wariantów jest lepszy? Rowerek trójkołowy czy biegowy? Wbrew pozorom, wybór nie jest taki prosty. Jaki rodzaj pojazdu będzie najlepszy dla dziecka? Podpowiadamy.

Rowerek trójkołowy a biegowy – co je łączy, a co dzieli?

Podobieństwa pomiędzy jednym i drugim rodzajem są oczywiste. Wiadomo, że są to pojazdy rekreacyjne, które pomagają w nauce jazdy na rowerze.  Oba rodzaje rowerków są także przeznaczone dla dzieci. Skupmy się więc na podstawowych różnicach między nimi.


Pedały

Rowerek trójkołowy jest wyposażony jest w pedały, a rowerek biegowy jest ich pozbawiony. Dziecko korzystające z biegówki wprawia pojazd w ruch odpychając się od ziemi nogami – tak jak na jeździku. Jest to ruch łatwy i znajomy, nie wymagający opanowywania. Zupełnie inaczej jest z pedałowaniem. Zanim dziecko nauczy się poruszać trójkołowcem kręcąc pedałami, może zniechęcić się do jazdy nim – brak możliwości samodzielnej zabawy rowerkiem może go irytować. Gdy zaś opanuję tę sztukę, nie będzie musiało się jej uczyć po przesiadce na klasyczny rower.

Liczba kół

Rowerek trójkołowy, jak sama nazwa wskazuje, posiada trzy koła – dwa z tyłu i jedno z przodu. Tylna para kół zapewnia dziecku bezpieczeństwo i stabilność, a także eliminuje konieczność utrzymywania równowagi i balansowania ciałem znaną z jazdy rowerem. Rowerek biegowy zaś, jest klasycznym jednośladem. Dziecko z niego korzystające, w celu utrzymania prawidłowego toru jazdy, po oderwaniu nóg od ziemi, musi opanować sztukę utrzymywania równowagi.

Prędkość

W wielu miejscach możemy przeczytać, że rowerek biegowy jest wolniejszy od trójkołowca. W teorii, przy odpychaniu się nogami od ziemi, ciężko o osiągnięcie takich prędkości jak podczas pedałowania. W praktyce, maksymalna prędkość z jaką może jechać dziecko zależy od nieco innych czynników niż rodzaj rowerka, jakim jeździ. Istotne są także takie elementy jak waga dziecka i rowerka, wiek dziecka, jego poziom zaawansowania (w pedałowaniu lub odpychaniu się od ziemi) czy energii, a nawet teren, w którym maluch się porusza.

Kontrola rodzica

Wielofunkcyjne rowerki trójkołowe wyposażone są w rączkę sterującą, przy pomocy której rodzic może kontrolować tor jazdy. Dzięki niej, rowerek taki można traktować jak wózek spacerowy i pchać nawet wtedy, kiedy dziecko nie wykazuje chęci pedałowania. W rowerku biegowym nie ma takiej możliwości – jeśli maluch nie chce odpychać się stopami od ziemi, rodzic nie może poruszyć jego rowerkiem.

Rowerek trójkołowy czy biegowy – który wybrać?

Rowerki biegowe dla dzieci stały się ostatnimi czasy szalenie popularne – do tego stopnia, że powoli wypierają z rynku trójkółowce. Dlaczego? Rodzicom, którzy dotychczas wybierali rowerki na trzech kołach zamiast biegówek, zależało bowiem przede wszystkim na tym, aby ich dzieci od samego początku uczyły się pedałowania.
Tymczasem rowerek biegowy, choć nie ułatwia nauki pedałowania, uczy dziecko utrzymywania równowagi i balansowania ciałem, które jest niezbędne do opanowania jazdy na jednośladzie z pedałami. Przyzwyczajenie dziecka do rowerka biegowego pozwala na pominięcie etapu jazdy na rowerku z doczepionymi kółkami bocznymi.
Rowerek biegowy, choć nie uczy dziecka pedałowania i nie pozwala rodzicowi na kontrolę toru jazdy malucha, wspomaga naukę balansowania i utrzymywania równowagi, które są kluczowe w jeździe na rowerze wyposażonym w pedały.  Trójkołowiec zaś jest stabilny i wymaga nauczenia się pedałowania.  Niezależnie od tego, na który rodzaj sprzętu – rowerek trójkołowy czy biegowy, padnie wybór, warto kupić go w Movino.pl. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – wielofunkcyjne rowerki trójkołowe, jak i rowerki biegowe.
 


Więcej tematów

Rowerek biegowy – od kiedy?
Rowerek biegowy jest świetną alternatywą dla tego trójkołowego. Dziecku korzystającemu z biegówki znacznie łatwiej przesiąść się na klasyczny rower, niż temu, które dotychczas poruszało się trójkołowcem. W jeździe na rowerze kluczem jest nie samo pedałowanie, a utrzymanie równowagi, które jest trudne do opanowania. W nauce tej sztuki pomocny może być właśnie rowerek biegowy. Nic dziwnego, że rodzice coraz częściej decydują się na zakup rowerka biegowego zamiast trójkołowca – jest to rozwiązanie o wielu zaletach. Trudno jednak ocenić, od kiedy zacząć przygodę z rowerkiem biegowym. Sprawdźmy, jak oszacować najlepszy moment na podarowanie dziecku jednośladu bez pedałów. Rowerek biegowy – od kiedy? Odpowiadamy.


Dlaczego najlepiej zacząć od rowerka biegowego, a nie trójkołowca?
Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Tak można uzasadnić odpowiedź, dlaczego naukę jazdy najlepiej zacząć od najzwyklejszego rowerka biegowego. Czemu nie od takiego na trzech kółkach? Każde z tych rozwiązań ma swoich orędowników, ale każde czemu innemu służy. Zatem: poddajmy analizie ten sprzęt.


Rowerek biegowy dla 2-latka. Jaki wybrać?
Przygodę z rowerem warto zacząć już od najmłodszych lat. Nawet półtoraroczne dzieci mogą wprawiać się w jeździe na dwóch kółkach. Jest to możliwe dzięki rowerkom biegowym dla 2-latków. Taki maluch nie jest jeszcze gotowy, aby jeździć na rowerze z pedałami, ale na biegowym już tak. Pedały niepotrzebnie utrudniają i komplikują naukę jazdy. Dlatego najlepiej podzielić trening na dwa etapy. Etap pierwszy: rowerek biegowy. Rower pozbawiony pedałów nauczy równowagi oraz umożliwi zdobycie umiejętności balansowania ciałem, które są niezbędne na drugim etapie, którym jest nauka pedałowania. Pierwszy etap pozwoli na płynne i szybkie przejście do etapu drugiego. Dzieci, które jeździły wcześniej na rowerkach biegowych, zaczynają samodzielną jazdę na dwóch kółkach już w wieku 3-4 lat.