Rowerek biegowy – od kiedy?

Rowerek biegowy jest świetną alternatywą dla tego trójkołowego. Dziecku korzystającemu z biegówki znacznie łatwiej przesiąść się na klasyczny rower, niż temu, które dotychczas poruszało się trójkołowcem. W jeździe na rowerze kluczem jest nie samo pedałowanie, a utrzymanie równowagi, które jest trudne do opanowania. W nauce tej sztuki pomocny może być właśnie rowerek biegowy. Nic dziwnego, że rodzice coraz częściej decydują się na zakup rowerka biegowego zamiast trójkołowca – jest to rozwiązanie o wielu zaletach. Trudno jednak ocenić, od kiedy zacząć przygodę z rowerkiem biegowym. Sprawdźmy, jak oszacować najlepszy moment na podarowanie dziecku jednośladu bez pedałów. Rowerek biegowy – od kiedy? Odpowiadamy.

Rowerek biegowy – od kiedy? Rekomendacje producentów a rzeczywistość

Rowerki biegowe można spotkać nie tylko w sklepach sportowych, ale i na działach niemowlęcych supermarketów – tuż obok chodzików, jeździków i tym podobnych pojazdów dla dzieci. Czasem można ulec wrażeniu, że nadają się one dla wszystkich smyków, które opanowały już umiejętność chodzenia. Większość producentów i dystrybutorów rowerków biegowych deklaruje, że są one odpowiednie dla dzieci od 18 miesiąca życia. Nie należy jednak brać tego za pewnik – lepiej sprawdzić gotowość dziecka we własnym zakresie.
Teoretycznie, prawidłowo rozwijający się półtora roczny maluch, powinien bez większego problemu opanować jazdę na rowerku biegowym. Praktycznie, każde dziecko rozwija się w innym tempie. Jedno poradzi sobie z jednośladem bez pedałów na krótko po ukończeniu pierwszego roku życia, a inne nie będzie gotowe do jazdy na takim rowerze nawet w wieku 2,5 lat. Każdy przypadek powinno się więc ocenić indywidualnie, niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko.


Rowerek biegowy – od jakiego wzrostu?

Prawidłowe korzystanie z rowerka biegowego jest możliwe jedynie wtedy, gdy dziecko siedząc na nim, dotyka stopami ziemi. Dlatego właśnie, aby ocenić, czy maluch poradzi sobie na rowerku biegowym, należy sugerować się nie jego metryką, a wzrostem. Dobrze jest porównać go z rowerkiem, który planuje się kupić – na rynku dostępne są bowiem mniejsze i większe modele.
Siodełka rowerków biegowych Movino umieszczone są na wysokości 32-35 cm od ziemi, co oznacza, że mogą z nich korzystać dzieci, które mają równo lub ponad 80 cm wzrostu. Modele z regulacją wysokości siedziska i kierownicy posłużą maluchom aż do osiągnięcia 110 cm wzrostu, czyli w praktyce nawet do 5 roku życia. Może okazać się i tak, że z rowerka biegowego Movino komfortowo skorzysta dziecko niższe (o długich nogach) lub wyższe (o krótkich nogach).
 

Decyzja po stronie rodziców

Wybór odpowiedniej chwili na inicjację przygody z rowerkiem biegowym należy do rodziców. To oni najlepiej wiedzą na jakim etapie rozwoju znajduje się ich dziecko i jak szybko uczy się nowych rzeczy. Mogą też przewidzieć, czy smyk będzie chętny do podjęcia tego rodzaju aktywności czy nie. Bacznie obserwując malucha, łatwo oszacują czy zakup rowerka biegowego to dobry pomysł.
W ocenie tego, czy dziecko jest gotowe na rowerek biegowy czy nie, może pomóc między innymi obserwacja jego zachowania na tzw. jeździku niemowlęcym. Zasadniczo, jeśli maluch korzysta z niego prawidłowo (utrzymując wyprostowaną postawę i sprawnie odpychając się nogami od podłogi), prawdopodobnie szybko opanuje i polubi jazdę na rowerku biegowym. Jeszcze lepiej, jeśli bawiąc się jeździkiem, często odrywa stopy od ziemi – jednoślad bez pedałów będzie strzałem w dziesiątkę.
 

Warto pamiętać

Przed zakupem pierwszego rowerka biegowego dla dziecka wypada też zastanowić się, gdzie będą odbywały się zabawy z takim jednośladem. Na bezpiecznym terenie (np. własnym podwórku lub w parku) można dać maluchowi bardzo dużo swobody. Jeśli smyk nie rozumie jeszcze za wiele, na dalsze wycieczki rowerkiem biegowym może być nieco za wcześnie.
Skoro mowa o bezpieczeństwie, nie ma co ukrywać, że jest ono najważniejsze. Z tego względu, przy okazji zakupu rowerka biegowego, warto zaopatrzyć się w akcesoria, które zminimalizują skutki ewentualnych upadków. Absolutne minimum to kask – o tym, jak wybrać ten odpowiedni pisaliśmy więcej w tym artykule. Poza ochroną głowy, warto też zadbać o osłony najważniejszych stawów – ochraniacze na kolana i łokcie.
Jak widać, odpowiedź na pytanie „Rowerek biegowy – od kiedy?” nie jest jednoznaczna. Teoretycznie, jest to sprzęt odpowiedni dla dzieci od 18 miesiąca życia i 80 cm wzrostu. Praktycznie, opanowanie jazdy na pozbawionym pedałów jednośladzie może sprawiać trudności nawet dużo starszemu i wyższemu dziecku. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji malucha, których ocena leży w rękach rodziców.
 


Więcej tematów

Rower trójkołowy czy biegowy?
Amatorów jazdy na rowerze jest naprawdę wielu. Nic dziwnego, że rodzice przepadający za tą formą rekreacji, pragną zapoznać z nią swoje dziecko tak szybko, jak to tylko możliwe. Kupując maluchowi rowerek trójkołowy czy biegowy, sprawiają mu niemałą frajdę i możliwość naturalnego przygotowania się do jazdy na klasycznym rowerze. Pytanie tylko, który z wariantów jest lepszy? Rowerek trójkołowy czy biegowy? Wbrew pozorom, wybór nie jest taki prosty. Jaki rodzaj pojazdu będzie najlepszy dla dziecka? Podpowiadamy.


Dlaczego najlepiej zacząć od rowerka biegowego, a nie trójkołowca?
Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Tak można uzasadnić odpowiedź, dlaczego naukę jazdy najlepiej zacząć od najzwyklejszego rowerka biegowego. Czemu nie od takiego na trzech kółkach? Każde z tych rozwiązań ma swoich orędowników, ale każde czemu innemu służy. Zatem: poddajmy analizie ten sprzęt.


Rowerek biegowy dla 2-latka. Jaki wybrać?
Przygodę z rowerem warto zacząć już od najmłodszych lat. Nawet półtoraroczne dzieci mogą wprawiać się w jeździe na dwóch kółkach. Jest to możliwe dzięki rowerkom biegowym dla 2-latków. Taki maluch nie jest jeszcze gotowy, aby jeździć na rowerze z pedałami, ale na biegowym już tak. Pedały niepotrzebnie utrudniają i komplikują naukę jazdy. Dlatego najlepiej podzielić trening na dwa etapy. Etap pierwszy: rowerek biegowy. Rower pozbawiony pedałów nauczy równowagi oraz umożliwi zdobycie umiejętności balansowania ciałem, które są niezbędne na drugim etapie, którym jest nauka pedałowania. Pierwszy etap pozwoli na płynne i szybkie przejście do etapu drugiego. Dzieci, które jeździły wcześniej na rowerkach biegowych, zaczynają samodzielną jazdę na dwóch kółkach już w wieku 3-4 lat.