Rowerek biegowy dla 2-latka. Jaki wybrać?

Przygodę z rowerem warto zacząć już od najmłodszych lat. Nawet półtoraroczne dzieci mogą wprawiać się w jeździe na dwóch kółkach. Jest to możliwe dzięki rowerkom biegowym dla 2-latków. Taki maluch nie jest jeszcze gotowy, aby jeździć na rowerze z pedałami, ale na biegowym już tak. Pedały niepotrzebnie utrudniają i komplikują naukę jazdy. Dlatego najlepiej podzielić trening na dwa etapy. Etap pierwszy: rowerek biegowy. Rower pozbawiony pedałów nauczy równowagi oraz umożliwi zdobycie umiejętności balansowania ciałem, które są niezbędne na drugim etapie, którym jest nauka pedałowania. Pierwszy etap pozwoli na płynne i szybkie przejście do etapu drugiego. Dzieci, które jeździły wcześniej na rowerkach biegowych, zaczynają samodzielną jazdę na dwóch kółkach już w wieku 3-4 lat.

Dlaczego lepiej nie używać bocznych kółek w rowerku dla 2-latka?

Jazda na rowerze na dwóch kółkach, to nie tylko pedałowanie, ale również umiejętne balansowanie ciałem. Boczne kółka sprawiają, że rower dla 2-latka jest stabilny i balansowanie staje się zbędne. Nauka z bocznymi kółkami, jest więc nauką w „sztucznych warunkach”. Dziecko, które zaczynało jeździć korzystając z ułatwienia w postaci bocznych kółek, będzie zdezorientowane, kiedy je odczepimy. Nie nauczyło się balansować, więc prawdopodobnie będzie zbyt mocno przechylać się na boki i chwiać, co może skutkować strachem przed jazdą na rowerze bez kółek podporowych.
Naukę jazdy na rowerze lepiej rozpocząć od nauki balansowania. Jaki rowerek dla 2-latka wybrać? Na początek polecamy rowerek biegowy. Pozbawiona pedałów konstrukcja umożliwi szybkie i sprawne opanowanie umiejętności balansowania oraz utrzymywania równowagi i bezproblemowe przejście do etapu drugiego: nauki pedałowania.
 


Jaki rowerek biegowy dla 2-latka wybrać?

Większość biegówek jest w swojej konstrukcji bardzo prosta. Wybór odpowiedniego rowerka dla 2-latka do łatwych już nie należy. Czym zatem kierować się przy wyborze? Jaki model wybrać?
Bardzo ważnym czynnikiem jest rozmiar. Należy wziąć pod uwagę zarówno rozmiar opon, jak i wysokość siodełka, kierownicy oraz ramy.
 

Rozmiar kół w rowerku biegowym

Najpopularniejszy rozmiar opon w rowerkach biegowych to 10 i 12 cali. Najmniejszego rozmiaru – 10’ nie polecamy, ponieważ dzieci bardzo szybko z niego wyrastają. Dla najmłodszych odpowiedni będzie rowerek z oponami 12-calowymi wykonanymi z pianki EVA oraz nisko zawieszoną ramą. Dla starszych lepiej wybrać rowerek biegowy z pompowanymi oponami. Powietrze w oponach dodaje nieco wysokości.

Rodzaj opon w rowerku

W rowerkach biegowych dla 2-latków stosuje się dwa rodzaje opon: z pianki EVA oraz pompowane. Opony pompowane gwarantują najlepszą przyczepność oraz amortyzację, ale są cięższe od tych z pianki EVA. Opony piankowe poza niewielką wagą mają jeszcze inne zalety: są tańsze, co przekłada się na niższą cenę rowerka. Nie mają dętki, więc nie można ich przebić. Ich wadą jest natomiast gorsza przyczepność i słabsza amortyzacja.

Wysokość siodełka w rowerku

Dziecko 2-letnie, aby mogło w sposób prawidłowy poruszać się na rowerku biegowym, musi mieć lekko ugięte w kolanach nogi i całymi stopami dotykać ziemi, siedząc wygodnie na siodełku. Właściwie ustawione siodełko ma wysokość około 2,5 – 3,5 cm niższą niż długość uda dziecka mierzona od wewnętrznej strony.

Waga rowerka biegowego

Rowerek biegowy dla 2-latka nie powinien ważyć więcej niż 30% masy ciała dziecka. Najlżejsze rowerki to takie, które mają opony wykonane z pianki EVA. Najcięższe są koła ze stalowymi obręczami i pompowanymi oponami. Jeśli zależy nam na pompowanych oponach, ale nie chcemy ciężkiego rowerka, najlepiej wybrać model z obręczami aluminiowymi oraz aluminiową ramą.


Więcej tematów

Rowerek biegowy – od kiedy?
Rowerek biegowy jest świetną alternatywą dla tego trójkołowego. Dziecku korzystającemu z biegówki znacznie łatwiej przesiąść się na klasyczny rower, niż temu, które dotychczas poruszało się trójkołowcem. W jeździe na rowerze kluczem jest nie samo pedałowanie, a utrzymanie równowagi, które jest trudne do opanowania. W nauce tej sztuki pomocny może być właśnie rowerek biegowy. Nic dziwnego, że rodzice coraz częściej decydują się na zakup rowerka biegowego zamiast trójkołowca – jest to rozwiązanie o wielu zaletach. Trudno jednak ocenić, od kiedy zacząć przygodę z rowerkiem biegowym. Sprawdźmy, jak oszacować najlepszy moment na podarowanie dziecku jednośladu bez pedałów. Rowerek biegowy – od kiedy? Odpowiadamy.


Rower trójkołowy czy biegowy?
Amatorów jazdy na rowerze jest naprawdę wielu. Nic dziwnego, że rodzice przepadający za tą formą rekreacji, pragną zapoznać z nią swoje dziecko tak szybko, jak to tylko możliwe. Kupując maluchowi rowerek trójkołowy czy biegowy, sprawiają mu niemałą frajdę i możliwość naturalnego przygotowania się do jazdy na klasycznym rowerze. Pytanie tylko, który z wariantów jest lepszy? Rowerek trójkołowy czy biegowy? Wbrew pozorom, wybór nie jest taki prosty. Jaki rodzaj pojazdu będzie najlepszy dla dziecka? Podpowiadamy.


Dlaczego najlepiej zacząć od rowerka biegowego, a nie trójkołowca?
Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Tak można uzasadnić odpowiedź, dlaczego naukę jazdy najlepiej zacząć od najzwyklejszego rowerka biegowego. Czemu nie od takiego na trzech kółkach? Każde z tych rozwiązań ma swoich orędowników, ale każde czemu innemu służy. Zatem: poddajmy analizie ten sprzęt.